Вики: Колкото повече газ даваш, толкова по-доволен си

Силвия: Състезавам се от 4 г. и няколко пъти съм завършвала на първо място

Виктория (вляво) и Силвия освен съпернички са и много добри приятелки.

Текст и снимки: ЙОРДАН ЙОЧЕВ

Силвия и Вики са на 11 години от Русе. Освен че са добри приятелки заедно се състезават в шампионата по картинг в клас Мини. Двигателите, с които карат, са марка TM с обем от 60 кубика, мощност около 13 конски сили. Разговаряме с тях за кратко след съботното състезание Пролетна купа Хасково, организирано от Гърков картинг клуб.

Здравейте, момичета! Кой Ви насочи към този спорт, в който повечето състезатели са младежи.

Бащите - отговарят и двете в един глас.

Те бивши състезатели ли са?

Силвия: Не, но искат да караме, а и ние много искаме, доставя ни удоволствие.

С каква скорост се движите на правата, отстрани изглежда, че смело подавате газ?

Силвия: Ами аз лично не съм много сигурна с колко се движа. Имам телеметрия на картинга, тя показва скорост, времето за обиколка, градусът на двигателя. (тук таткото на Силвия, който работи по-карта й до нея, помага. Казва, че на българските писти на правите развиват около 90 км в час, а в чужбина 110 км).

От колко време се състезавате?

Силвия: Аз карам от почти 4 години.

Виктория: Аз миналата година се качих на картинг и още миналото лято, започнах да карам в българския и румънския шампионат.

Какви успехи имате до тук?

Виктория: Даваш всичко от себе си, колкото повече газ даваш, толкова си по-доволен и повече успехи имаш.

Кое е най-доброто ви постижение?

Вики: Един път се бях блъснала и много ме болеше врата, но успях да завърша на шесто място тогава. Това ми е най-доброто класиране.

Силвия: Аз съм била на първо място няколко пъти. Днес на последното каране във втория манш станах трета.

Вики: Аз не съм сигурна коя станах, но според тати се представих добре.

В училище по-трудно ли е отколкото на пистата?

Вики: И в училище, и на пистата всичко става с учене.